Navodila avtorjem prispevkov

Sprejemamo strokovne članke v slovenskem ali angleškem jeziku, ki naj ne bodo daljši od 15.000 znakov (brez presledkov).

Novi obiski učiteljev iz tujine

V teh dneh imamo v zavodu v okviru Erasmus+ sledenja na delovnem mestu zopet na obisku učitelje iz tujine – tokrat vse iz Španije.

Nemka Lilith gostovala v vrtcu

V sredini novembra je v Vrtcu Dobrega pastirja gostovala dijakinja Lilith iz Nemčije, iz mesta Kirchberg, blizu Leipziga.

Obisk tujih učiteljev

V tem tednu smo še zadnjič pred novim letom v Zavodu sv. Stanislava in tudi v OŠ Alojzija Šuštarja gostili tuje učitelje na sledenju (job shadowing).

Med nami je Bruno, portugalski učitelj

Od septembra do decembra 2022 v našem zavodu gostuje portugalski učitelj matematike in naravoslovnih ved Bruno Gavaia. V okviru svojega Erasmus+ praktičnega usposabljanja se udeležuje in pomaga pri izvedbi različnih aktivnosti v vseh enotah zavoda. Kot učitelj razrednega pouka največ časa preživi v Osnovni šoli Alojzija Šuštarja.

Pogled na izvedbe KATIS seminarjev v šolskem letu 2021/2022

Približuje se konec šolskega leta, s tem pa tudi zaključujemo z izvajanjem seminarjev za pedagoške in strokovne delavce, ki jih pripravljamo skupaj z notranjimi in zunanjimi sodelavci v našem zavodu. Že nekaj let so naši seminarji del programov nadaljnjega izobraževanja in usposabljanja strokovnih delavcev v vzgoji in izobraževanju, ki poteka pod okriljem Ministrstva za izobraževanje.

 

“Poslanstvo inštituta za raziskovanje in evalvacijo šolstva je
spremljanje, evalviranje in spodbujanje razvoja
(katoliškega) šolstva v Sloveniji in JV Evropi.”

Vizija do leta 2020

  • Ustvariti in definirati prepoznaven profil katoliškega šolstva v dialogu s sodobno pedagogiko;
  • skrbeti za formacijo učiteljev s pripravo različnih seminarjev in publikacij ter oblikovanje spletne platforme s primeri dobrih praks;
  • graditi povezanost in sinergijo med katoliškimi šolami vključno s podporo ustanavljanju in delovanju Alumni klubov (mreženje, skupni dogodki);
  • skrbeti za prepoznavnost katoliškega šolstva v širšem družbenem prostoru in predstavljanje dobrih praks v širšem okviru, ki presega področje katoliškega šolstva;
  • pomagati pripravljati različne skupne in posamezne projekte;
  • pomagati podpirati odgovorne za katoliške šole;
  • podpirati dejavnosti, ki ustvarjajo specifičen profil katoliških šol;
  • zasnovati inštitut, ki se ukvarja z vprašanji pedagogike, kamor se k sodelovanju povabi mlade raziskovalce.

Zgodovina

Inštitut za raziskovanje in evalvacijo šolstva (IREŠ) je bil ustanovljen leta 2007, ko se je nekaj profesorjev Škofijske klasične gimnazije odločilo, da potrebujejo bolj sistematično in metodično spremljanje kakovosti ter nekaj več teoretskih osnov za svoje pedagoško delo. V prvih letih je inštitut deloval predvsem na prostovoljni bazi, a je kljub temu pripravil nekaj zanimivih raziskav, med drugim tudi raziskavo o položaju prvih desetih generacij maturantov Škofijske klasične gimnazije. V letu 2013 je IREŠ po pridobitvi mednarodnega projekta prvič delno zaposlil dva raziskovalca, ki sta pričela s sistematičnim delom. Danes so na inštitutu (delno) zaposleni trije raziskovalci.

Delo inštituta

Do danes je IREŠ izdal pet publikacij, opravil preko 30 različnih večjih ali manjših evalvacij, izvedel strokovno srečanje za učitelje verskega pouka na katoliških gimnazijah, začel s prenovo predmeta vera in kultura, organiziral mednarodni simpozij o poslanstvu katoliških šol ter pomagal pri pripravi različnih srečanj (srečanje katoliških pedagogov na Ponikvi septembra 2015 itd.). Poleg tega je inštitut sodeloval pri pripravi in prijavi na več kot deset mednarodnih (večinoma Erasmus+) projektov, trenutno pa je koordinator treh Erasmus+ projektov v Zavodu sv. Stanislava. Leta 2015 je prevzel skrb za logistično in administrativno vodenje dela Komisije za šolstvo pri Slovenski škofovski konferenci, od junija 2016 pa skrbi tudi za urejanje spletnega portala Katoliško šolstvo.

S svojim delovanjem si je IREŠ v zadnjih treh letih pridobil prepoznavnost tako med katoliškimi vzgojno-izobraževalnimi ustanovami kot tudi širše. V letošnjem šolskem letu bo ob sodelovanju z zaposlenimi iz drugih enot Zavoda sv. Stanislava izvedel dodatna izobraževanja za učitelje z naslovom Razum, srce in roke. Prednosti celostne pedagogike, ki jih sofinancira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport.

KONTAKT

[email protected]
(01) 58 22 164

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava Skip to content