Fotografska razstava Tomija Lombarja

Ob vstopu v novo koledarsko leto 2025 bomo odprli razstavo črno-belih fotografij Tomija Lombarja, ki ga sicer poznamo kot odličnega fotoreporterja.

Širša javnost verjetno pozna Tomija Lombarja predvsem kot fotoreporterja (znane so njegove fotografije osamosvojitvene vojne, papeževega obiska in obiskov znanih politikov v Sloveniji, olimpijskih iger idr.), na razstavi v Kregarjevem in Meršolovem atriju pa se predstavlja z izborom črno-belih fotografij iz različnih ustvarjalnih obdobij, ki so nastajale zunaj službenih obveznosti, v njegovem prostem času.

Razstavo smo odprli v torek, 14. januarja, v Kregarjevem atriju. Kulturni program ob odprtju so oblikovali dijaki 3. a Škofijske klasične gimnazije, Neža Kuzma, Jerneja Stopar in Krištof Markun, razstavo pa je odprl prof. Simon Feštanj, ki je bil tudi pobudnik razstave.

Prispevek o razstavi je za časnik Slovenske novice pripravila novinarka Ema Bubanj..

Razstava je na ogled v Kregarjevem in Meršolovem atriju do 3. februarja.

Vabimo vas tudi na dobrodelno dražbo razstavljenih fotografij, ki jo bomo pripravili ob koncertu Mladinskega mešanega zbora sv. Stanislava ŠKG, in sicer 23. januarja ob 18. uri v Dvorani Matije Tomca, vodil pa jo bo radijski voditelj g. Jure Sešek (Radio Ognjišče); zbrana sredstva bodo namenjena Skladu za pomoč družinam dijakov Škofijske klasične gimnazije.

Fotoreporter Tomi Lombar (roj. 1971 v Ljubljani) se je šolal na Srednji šoli za likovanje in fotografijo in je že v tistem obdobju objavljal fotografije v popularni mladinski reviji Antena; uveljavil se je kot fotoreporter pri različnih časopisih in revijah: fotografiral je za časopis Dnevnik (od 1991), za časopis Republika (1993), za Delo Revije (1994); od leta 1995 do januarja 2020 je fotografiral za časopis Delo in njegove edicije. Občasno je sodeloval z European Pressphoto Agency (EPA). Svoje delo je predstavil na več razstavah, zanj pa je dobil tudi več nagrad: prvo nagrado na Emzinovi Fotografiji leta 1996 za fotoreportažo ob obisku papeža Janeza Pavla II. v Sloveniji in leta 1998 za fotoreportažo o Kosovu, zmagal je tudi na natečaju Slovenia Press Photo v okviru pobude Ustvarimo boljši svet in prejel prvo nagrado za Delovo fotografijo leta 2017. Bil je tudi pobudnik in organizator dobrodelne dražbe, ki je izkupiček od prodanih fotografij namenila Centru Iris (za slepe in slabovidne).

Lombar je leta 2020 Muzeju novejše zgodovine Slovenije podaril izjemno obsežen fotografski opus, ki obsega fotografske filme s črno-belimi negativi in barvnimi pozitivi ter digitalne fotografije. Fotografski opus obsega raznovrstne vsebine, od katerih izstopajo fotografije iz obdobja osamosvojitve in vojne za obrambo Republike Slovenije, fotografije iz devetdesetih let 20. stoletja na Kosovu, fotografije slovenskih športnikov, ki so olimpijsko slavo dosegli na olimpijskih igrah v Atlanti, Salt Lake Cityju, Sydneyju, Atenah in Torinu ter fotografije svetovno znanih osebnosti, ki so obiskale Slovenijo. Radio Ognjišče je marca 2021 Tomija Lombarja gostil v oddaji Moja zgodba, v kateri sta se z novinarjem Jožetom Bartoljem pogovarjala predvsem o poklicni fotografiji in osamosvojitveni vojni – vabljeni k poslušanju.

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava
Skip to content