Ob začetku novega šolskega leta smo v pritličju gimnazije postavili na ogled razstavo fotografij lesenih izdelkov Andreja Mraka »Delo in srce za dušo in dom«.
Andrej Mrak se že vrsto let ukvarja z načrtovanjem in izdelavo lesenih izdelkov, ki so sestavljeni brez lepila. Pred časom je pripravil razstavo fotografij teh izdelkov na lesenih ploščah in nam jo prijazno posodil za ogled.
Kljub temu da ima Andrej Mrak cerebralno paralizo, je z vztrajnostjo, zavzetostjo in močno voljo stopil na pot samostojnega življenja. Po zaključku šolanja na Gimnaziji Kranj se je vpisal na Fakulteto za organizacijske vede in končal študij informatike. Najprej je eno leto delal v Kranju na fakulteti, nato še v dveh podjetjih in potem v Soncu, potem pa je dobil službo na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu Soča v Ljubljani, kjer je zaposlen že več kot dvajset let kot informatik. Z ženo Ano, ki ima tudi cerebralno paralizo sta si ustvarila družino, imata tri otroke, poleg tega sta si pred leti v Gorenji vasi pri Retečah tudi uredila hišo. O svoji življenjski izkušnji je leta 1998 Andrej napisal knjigo Drugačen od drugačnih, leta 2005 pa je svojevrstno nadaljevanje napisala tudi njegova žena Ana pod naslovom Drugačen svet.
Zanimanje za tehniko ter inovativen in raziskovalen duh so Andreja Mraka pripeljali do tega, da je pred leti začel izdelovati lesene izdelke. Ker ima cerebralno paralizo, je bilo glavno vprašanje, kako bi določen izdelek lahko naredil sam. Ko je videl, kako se z laserskim žarkom reže lesena plošča, je z navdušenjem začel pripravljati predloge. Potem ko dobi idejo in si zamisli izdelek, ga najprej nariše s pomočjo računalnika, sledi izrez z laserskim rezalnikom ter nato brušenje in sestavljanje izdelkov, pri čemer mu pomaga tudi žena Ana, posebnost sestavljanja pa je v tem, da leseni izdelki niso zlepljeni. Na ta ustvarjalen način je nastala že vrsta zanimivih in uporabnih izdelkov, kot so igra spomin (za učenje seštevanja), stolpiči iz posodic, angelčki, ovčke, hišice za jaslice, Sveta družina, skrinjice, hranilnik, ljubljanski zmaj, ptičja krmilnica, dvanajsterec, romantična lučka, ustvarjalna krogla, darilna šatulja …
Upamo in želimo, da bo razstava v spodbudo in navdih našim dijakom ob vstopu v novo šolsko leto, da bodo prepoznavali in udejanjali svoje talente ter vztrajno in potrpežljivo premagovali ovire na šolski in osebni poti. Morda bo kdo od dijakov ob tem dobil kakšno ustvarjalno idejo za izdelavo projektne naloge ali pa za dejavno sodelovanje pri prostovoljstvu in socialnem praktikumu.
Veseli bomo, če boste kakšen vtis o razstavi zapisali v Andrejevi knjigi vtisov, ki je na voljo pri zavodskem receptorju. Hvala!
V četrtek, 19. septembra, je Andrej Mrak z ženo Ano v zavodu pripravil predstavitev razstave za učence 6. razreda OŠ Alojzija Šuštarja, ki so si skupaj s kaplanom Markom Čižmanom z zanimanjem ogledali lesene izdelke in pozorno spremljali, ko jim je g. Andrej Mrak pokazal, kako se sestavi enostaven izdelek – kaj bo nastalo, pa so morali ugotoviti učenci sami. Nova priložnost za srečanje z ustvarjalnostjo in srčnostjo Andreja Mraka pa bo spet čez tri mesece, ko bo posodil lesene jaslice večjega formata, ki jih je izdelal, da bodo v božičnem času postavljene v osnovnošolski kapeli Dobrega pastirja.
Nato so predstavitvi prisluhnili še dijaki 2. č Škofijske klasične gimnazije s prof. Marušo Brozovič, ki so dogodek obogatili tudi z dvema glasbenima točkama.
Ob predstavitvi razstave je s. Meta Potočnik za Radio Ognjišče pripravila prispevek v oddaji Življenje išče pot.
Razstava je na ogled do konca septembra, več o življenju in ustvarjalnem delu Andreja Mraka pa lahko najdete na njegovi spletni strani.
© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.