Klara v Nemčiji

Klara Svetelj iz 3. a se je 8. novembra za tri tedne odpravila na individualno izmenjavo v Nemčijo, v gorsko mesto Garmisch-Partenkirchen. Biva pri Franziski, ki je bila pri nas v mesecu oktobru.

V soboto, 8. 11. 2025, sem se v sklopu izmenjave odpravila iz Ljubljane v München, od tam pa skupaj z gostiteljico v Garmisch-Partenkirchen, znano bavarsko mesto ob vznožju Alp. Mesto slovi po tradicionalni novoletni turneji v smučarskih skokih in bogati športni zgodovini.

Že drugi dan po prihodu smo obiskali olimpijski center, kjer so leta 1936 potekale zimske olimpijske igre. Sprehodili smo se mimo skakalnic in se z gondolo povzpeli na bližnji hrib, kjer smo v gorski koči poskusili tradicionalni Kaiserschmarrn.

Šola na Bavarskem

Med tednom obiskujem gimnazijo Erzbischöfliche St.-Irmengard-Gymnasium Garmisch-Partenkirchen, dekliško gimnazijo z več kot 90-letno tradicijo. V isti stavbi delujejo tudi Realschule in Fachoberschule, zato stavbo obiskujejo tudi fantje. Šola je bila v celoti prenovljena pred petimi leti, kar se močno odraža v sodobni opremi učilnic.

Nemški šolski sistem se od našega razlikuje: osnovna šola traja štiri leta, nato sledi devetletna gimnazija. Dijakinje se na maturo pripravljajo v 12. in 13. razredu, po 11. razredu pa izberejo predmete, ki jih želijo nadaljevati, npr. izbirajo med tremi naravoslovnimi predmeti (kemija, fizika, biologija), pri čemer lahko izberejo le enega, v programu pa sta pogosto tudi ekonomija in politika.

Pouk se začne ob 7.45, ure trajajo 45 minut, organizirane pa so v blokih brez vmesnega odmora. Po vsaki blok uri imajo dijaki 15-minutni odmor. Malice nimajo organizirane, zato jo prinesejo s seboj. Ob 12.40 sledi daljši odmor, ko se večina učencev odpelje domov na kosilo, popoldanski pouk pa poteka glede na izbrane predmete.

Posebnost njihovega pouka je močna digitalna opremljenost. Večina dijakinj uporablja tablice s posebnimi pisali, prav tako tudi učitelji. Pri pouku je veliko raziskovanja, dela z viri in razprave. Predmeti se med seboj prepletajo, skupine pa se zaradi individualnih izbirnih predmetov iz ure v uro spreminjajo in so manjše, običajno do 15 dijakinj.

Prosti čas

V petek, 14. 11. 2025, sem se udeležila tudi Herbstballa – jesenskega plesa, ki ga vsako leto pripravijo maturanti. Dogodek je namenjen dijakom, starejšim od 14 let, in je zelo obiskan. Zaradi varnosti starši na vhodu preverjajo torbe in dokumente. Plesa se udeležijo tudi profesorji, glasbo pa zagotavlja DJ.

Popoldne največkrat izkoristim za raziskovanje mesta – to je znano po hišah, okrašenih z barvitimi freskami, ter čudovitem razgledu na Zugspitze, najvišjo nemško goro. V nedeljo smo z gostiteljsko družino obiskali slikovito sotesko Partnachklamm, globoko 86 metrov, ki jo je izdolbla reka Partnach, nekoč pomembna za spravljanje lesa v dolino.

Klara Svetelj

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava