Biološko-kemijska izmenjava v Belgiji

Skupina škofijcev je v spremstvu profesorice kemije in laborantke za biologijo odpotovala v Nijlen na naravoslovno obarvano izmenjavo k belgijskim vrstnikom.

Petek, 4. oktober

Z malo več spanca, kot ga dobimo škofijci med tednom, smo prikolesarili do šole in se tam zbrali. Najprej so nam naši belgijski vrstniki razkazali šolo, potem pa smo imeli delavnico v laboratoriju. Po predstavitvi alternativnih goriv smo sami, korak za korakom, izdelali biodiesel in ga na koncu tudi testirali. Zanimivo nam je bilo, da so belgijski dijaki veliko bolj vešči v laboratoriju kot mi, zato so nam veliko pomagali. Po kosilu, ki smo si prinesli od doma, smo imeli kratko-sladko predstavitev Belgije, nato pa smo si ogledali muzej obdelovanja diamantov in jih tudi sami poskusili brusiti. Popoldne smo preživeli vsak po svoje, zvečer pa smo se vsi skupaj zbrali in družili, da nam je bila angleščina že čisto običajna. Utrujeni smo popadali v postelje, komaj že čakamo na nove dogodivščine.

Tajda Koman, 2. d

 

Sobota, 5. oktober

V soboto zjutraj smo se skupaj z gostitelji in profesoricami dobili na železniški postaji v Lieru, od koder nas je vlak popeljal do mesta Brugge. Obiskali smo Historium – center, v katerem smo se poučili o zgodovini mesta in njegovem vplivu. Svoj čas je tam ustvarjal tudi znameniti slikar Jan van Eyck. Postavljeni smo bili v obdobje, v katerem je slikal eno svojih umetnin. Po ogledu razstave smo imeli kosilo in že je napočil čas za naslednji ogled. Obiskali smo razstavo Bodyworld, kjer smo se poučili o zgradbi človeškega telesa in njegovem delovanju. Po krajšem sprehodu po mestu smo imeli prosti čas, v katerem smo lahko Brugge raziskovali tudi sami. Temu je sledila odlična večerja, zatem pa smo se že odpravili na vlak in nazaj proti Nijlenu, kjer smo se skupaj z gostitelji odpravili domov.

Brugge je čudovito mesto, ki je, brez dvoma, vredno ogleda. Razstavi, ki smo si ju ogledali, sta bili zelo zanimivi in poučni. Prav tako pa so nas po mestu na vsakem koraku spremljale različne prodajalne čokolade in vafljev – raj za vse ljubitelje čokolade. Na večerji je vladalo sproščeno vzdušje in vrnitev domov je bila prežeta z dobrimi vtisi minulega dne.

Veronika Poljanec, 3. c

 

Ponedeljek, 7. oktober

Zjutraj smo se že zgodaj zbrali pred šolo in se z avtobusom odpravili do muzeja Tabloo v Kerkhovenu, kjer smo se poučili o radioaktivnosti in radioaktivnih valovih, ki nas obdajajo. Nato smo imeli manjše kosilo in se odpravili do mesta Beringen. Tam smo imeli priložnost potapljanja s pravo potapljaško opremo v akvariju z 2200 vrstami različnih tropskih rib.

Ana-Lara Ceferin in Ana Medved, 3. č

 

Torek, 8. oktober

V torek smo se zbudili ter še zadnjič pomahali v slovo gostiteljski družini. Ko smo prišli v
šolo, smo se samo Slovenci odpravili z avtobusom v Lier, kjer smo si ogledali mesto. Po
ogledu v Lieru smo odšli nazaj v šolo, kjer so nas Belgijci pogostili. Sledilo je slovo, ki pa ni
bilo tako grenko, saj vemo, da se čez leto dni ponovno snidemo v Ljubljani. Po tem smo se
odpravili z avtom do letališča Charleroi, kjer smo imeli kar nekaj prostega časa. Nato smo
odleteli ter pristali v Zagrebu, kjer nas je pričakala malica ter kombiji, ki so nas odpeljali
do doma, kamor smo prišli okoli 22.00.

Matevž Kuhelj, 2. č

 

Biološko-kemijska izmenjava (Belgija, Nijlen)

Izmenjava s šolo Sint-Calasanz Instituute v flandrijskem mestu Nijlen poteka že od leta 2006. Letos smo se skupina 10 dijakov iz drugega in tretjega letnika v spremstvu dveh profesoric odpravili v Belgijo, v oktobru 2025 pride ista skupina Belgijcev k nam. Dijaki so bivali pri družinah gostiteljicah, komunikacija je tekla v angleščini. Prvi dan smo si ogledali šolo in imeli delavnico izdelave biodizla. Popoldan smo šli v Muzej diamantov v Nijlenu. V soboto smo z vlakom potovali v znameniti Bruge, rečejo mu tudi male Benetke. Dopoldan smo si ogledali Muzej zgodovine tega mesta, popoldan pa razstavo Bodyworld – prikaz delovanja človeškega telesa. Nedeljo so dijaki preživeli z gostiteljskimi družinami, ogledali so si Antwerpen, dve družini pa Bruselj. Ponedeljek je bil posebno zanimiv. Dopoldan smo preživeli v interaktivnem muzeju Tabloo, kjer je tematika jedrska energija. Popoldan je bil namenjen plavanju v akvariju med tropskimi ribami v mestu Beringen. Zadnji dan smo si dopoldan ogledali malo tipično flandrijsko mestece Lier in se popoldan prisrčno poslovili od naših gostiteljev.

»Bilo je nepozabno lepo. Vtise bom še dolgo podoživljala. Veselim se njihovega obiska naslednje leto.«

Nasta Zupančič, prof.

 

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava Skip to content