Izmenjava v Murnauu je bila izjemna izkušnja, polna novih odkritij in prijaznih srečanj. Vsaka izmed naju je v Nemčiji prebivala s svojo družino. Prebivali sva v Murnauu, ki je čudovito mestece v Nemčiji, obdano z idilično pokrajino Bavarskih Alp. Njegove slikovite ulice in barvite hiše dajejo kraju prav poseben čar, medtem ko vas pogledi na bližnje jezero Staffelsee in mogočne gore v ozadju očarajo s svojo naravno lepoto.
Kar pa naju je najbolj prevzelo, so bili ljudje. Od prvega dne so naju prijazno sprejeli in nama z veseljem pomagali, kadar sva se znašli v zadregi. Njihova potrpežljivost in razumevanje sta bili neprecenljivi, še posebej ko sva se trudili govoriti nemško. Kljub številnim napakam, ki sva jih naredili, so naju vedno spodbujali in nama dajali občutek, da sva dobrodošli.
Osrednji del najinega bivanja je bila šola, Staffelsee-Gymnasium Murnau, ki slovi po svoji akademski odličnosti in modernem pristopu k izobraževanju. V primerjavi s slovenskim šolskim sistemom, kjer se večji poudarek daje teoretičnemu znanju, nemški sistem omogoča več praktičnih dejavnosti in raziskovalnih projektov, kar učencem daje priložnost za bolj poglobljeno in interaktivno učenje. Tu imajo osnovno šolo od 1. do 4. razreda, nato pa se odločijo, kam bodo šli naprej, ena možnost je tudi gimnazija, ki pa je potem do 13. razreda. Pouk izgleda malo drugače kot v Sloveniji. Dijaki ne zapisujejo vsake stvari, ki jo profesor reče, temveč se z njim pogovarjajo in poskušajo sami priti do odgovorov, profesor jih pri tem samo usmerja. Le redko kdaj profesor le predava svojo snov. Tu imajo tudi par predmetov, ki jih pri nas ni, kot so politika in družba, etika ter gospodarstvo in pravo. V Nemčiji imajo ocene od 1 do 6, kjer je ocena 1 najboljša ocena, 6 pa najslabša. V šolah obstajata dve vrsti testov. Prva je Schulaufgabe, to je šolska naloga, ki jo pišejo na datum, ki ga določijo na začetku šolskega leta, obstaja pa še test, imenovan Ex, kjer pišejo snov prejšnjih nekaj ur in največkrat ni napovedan oziroma izvejo zanj par dni, preden ga pišejo. Prva vrsta testov ima tudi večjo težo v redovalnici kot pa druga. Tu se pa razlike še ne končajo. Nemški testi izgledajo malo drugače kot v Sloveniji – tu dobijo list z nalogami in prazen list, na katerega nato rešujejo naloge. Poleg pisnih ocen pa imajo seveda tudi ustne ocene.
Pouk fizike izgleda na gimnaziji v Murnauu malo drugače kot pri nas. Večinoma jo imajo kar dve uri zaporedoma. Prvo uro računajo razne stvari, na primer razne pospeške, pot in hitrost rakete, drugo uro pa vse to računajo še enkrat, le da tokrat na računalniku in sicer v Excelu. Tu uporabijo znanje, ki so ga pridobili pri informatiki, kako narediti razne enačbe, kako fiksirati celice in kako uporabiti funkcijo If.
Kljub vsemu je bila izmenjava v Murnau več kot le akademska izkušnja; bila je potovanje, ki je obe obogatilo tako kulturno kot osebnostno. Kraj, šola in predvsem ljudje so nama podarili nepozabne spomine in prijateljstva, ki jih bova cenili vse življenje.
Viviana Wogrin in Urša Logar
© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.