Ljubezen nam je vsem v pogubo?

Letošnjega 18. dramskega festivala, ki je potekal 22. in 23. marca 2023, se je udeležilo sedem razredov. Prvi dan smo videli štiri, drugi dan pa tri predstave.

Sodelovali so dijaki vseh štirih letnikov, in sicer:

  1. letnik: 1. a in 1. č;
  2. letnik: noben razred – kaj pa je zdaj to?
  3. letnik: 3. a, 3. b (sodelujoči že od 1. letnika, bravo!);
  4. letnik: 4. a, 4. c, 4. e (prav tako zvesti že od 1. letnika, izjemno!).

 

Temo festivala je določila Anina dijaška, bila pa je Ljubezen nam je vsem v pogubo?

Tisti vprašaj na koncu je omogočil, da je bila tema zastavljena dovolj široko, kar so dokazale tudi predstave, ki so se odigrale na našem odru.

Videli smo sedem dobrih predstav. Posnetki bodo dosegljivi na kanalu Youtube. Dijaki so v svoje predstave vložili veliko truda, kar zelo cenimo in vas spodbujamo k nadaljnji ustvarjalnosti.

 

PREDSTAVITEV POSAMEZNIH PREDSTAV

3. b

Predstava 3. b nosi naslov POGLED V PRETEKLOST.

Štiri osebe, dve ženski in dva moška, se znajdejo na istem kraju. Zakaj so skupaj, ne vedo. Skozi pogovor med njimi ter dogajanje za belo steno ter glasove v ozadju se pred nami izčisti njihova preteklost. Nazadnje se izkaže, da so akterji iste zgodbe in da vse povezuje nesrečna ljubezen.

4. e

Naslov predstave je SOFIJA.

Gledalci smo priča pouku zgodovine. Učitelj enolično poučuje in zdrami dijake iz spanja le tu in tam. Odgovori na njegova vprašanja so napačni, izjecljani. Samo Sofija pozna vse odgovore. Toda vidita jo samo Nejc in profesor. Kaj pa, če je Sofija le alegorija – modrosti? Seveda, Sofijo je mogoče videti le, če jo ljubiš. Čuti se trud za avtorski tekst, končno poanto pa je bilo nekoliko teže razbrati.

4. c

Igra ima DOGODEK V MESTU LOVE.

Love je sodobno mesto z značilnimi gogovskimi liki: opravljivkama Afro in Tarbulo, apatično Mirno ženo, prestrašenim Gapitom, nesrečnima Teobaldom in Klikotom … in ranjeno Hano, ki se vrne v mesto Love, da bo ponovno žrtev izprijene ljubezni Preliha. Dokaz, da »prvega ženska ne pozabi nikoli«.

4. a

Naslov predstave 4. a je ANASTAZIJA.

Preselili smo se v rusko preteklost po oktobrski revoluciji. Nečakinja ljubeče skrbi za svojo otopelo tetko Anastazijo in se veseli brata, da bodo spet skupaj kot družina. Vendar je nečak med tem postal boljševik. S tetko Anastazijo, aristokratko, mora obračunati. Mora, vendar ne more. Ga je torej ljubezen pogubila?

 

3. a

Naslov je LJUBEZEN NAMA BO V POGUBO.

Gledalci smo priča ponavljajočim se silvestrskim zabavam. Na prvi sta se Lucija in Tomaž zaljubila. Na vsaki naslednji sta si bolj oddaljena in nepotrpežljiva drug do drugega. Prepir je vse glasnejši, vmešavajo se drugi. Nazadnje se utišata in zmoreta slišati drug drugega. Bravo, nastopal je skoraj cel razred!

1. a

Predstava nosi naslov LJUBEZEN MOJA, KDO SI TI?

Elementi značilne plavtovske komedije so se prepletli s sodobnimi prizori. Dekle ima fanta vprašljivega obnašanja, osvaja pa jo drugi, ki ga odobravata tudi njena starša. Nenadoma se pojavi še tretji, dvojček prvega. Dekle zmedeno občuduje prenovljeno podobo svojega pijančka, a se izkaže, da se je zmotila. Tako, pravi bo ravno tisti, ki jo je osvajal. Kjer se prepirata dva, tretji ljubico ima, kot pravi 1. a!

1. č

Predstava 1. č ima naslov SHAKESPEARE NA ČOPOVI.

Tudi ta predstava se dogaja v sedanjem času, na Čopovi. Romeo na električnem skiroju in lepa Julija se zaljubita na prvi pogled. Na zabavi se njuna ljubezen še poglobi. Ko pa hočeta iti na zmenek v burekdžinico, jima to skušajo preprečiti starši. Po videzu sodeč tragično.

 

PODELITEV NAGRAD

Komisija ni imela lahke naloge in je kar poglobljeno usklajevala, primerjala in utemeljevala izbiro. Vabim vas, da se veselite in ne žalostite ob nagradah, tudi če ne boste nagrade dobili prav vi. Naj vam bo v spodbudo za drugo leto, za še boljše predstave!

 

GLEDALIŠKI LIST

Oba razreda 1. letnika sta se gledališkemu listu odpovedala, kar je gledalcem in komisiji omogočilo globlje tuhtanje, kakšen naslov nosi predstava in kdo v njej koga igra. Prav tako je bilo na nekaterih gledaliških listih premalo podatkov. Nominirana sta dva gledališka lista, in sicer razredov 4. a in 3. b.

Nagrado prejme: 3. b.

 

SCENA

Scene so bile v predstavah zelo različne – od popolnoma skromne, preproste, do bogate, barvite in očesu dopadljive. Čestitamo vsem, ki ste dali domišljiji pot in znali izkoristiti prostor. Za sceno sta nominirana: 3. b in 4. c.

Nagrado prejme: 3. b.

 

KOSTUMI

Kostumi so bili v igrah zelo različni, od neopaznih, vsakdanjih do močnih, zgodbo poudarjajočih. Komisija je ugotavljala, da se v predstavah občuti nonšalanco in skromno posvečanje pozornosti kostumom. Sta pa s svojimi izbranimi kostumi izstopala dva razreda: 4. a in 4. c.

Nagrado prejme: 4. c.

 

BESEDILO

Vsa besedila so bila avtorska in vsako po svoje zanimivo. Nominirana so besedila, ki presenečajo s svojo izvirnostjo in bogato sporočilnostjo: to so igre 4. a, 3. b in 1. a.

Nagrado dobi 3. b.

 

REŽIJA

Presenetila je dobra režija predstav. Pri nekaterih se čuti nepovezanost prizorov in slabše poteze režije. Predstave, ki so, kot se reče, »stale«, imele trdno fabulo in jasne prehode, so igre 1. a, 3. b in 4. a.

Nagrado za najboljšo režijo pa prejme 3. b.  

 

GLAVNA ŽENSKA VLOGA

Pri nekaterih predstavah smo bili v dilemi, ali je posamezna ženska vloga glavna ali stranska, enako pri moških. Komisijo pa je prepričala vloga dekleta, ki vdano ohranja skromno družinsko povezanost.

Nagrado za najboljšo glavno igralko dobi Maruša Komat.  

 

GLAVNA MOŠKA VLOGA

Veliko predstav nima glavne moške vloge oz. so vloge skoraj enakovredne. Izstopajo pa igralci v nekaj predstavah, med njimi pa najbolj nervozni zapornik.

Nagrado prejme Jernej Mark Perko.

 

STRANSKA ŽENSKA VLOGA

Stranskih ženskih likov je v predstavah veliko. In vse igralke so bile zelo dobre. Prepričala nas je igralka, ki je sicer igrala moškega, ki pa bi lahko bil slehernik.

Nagrado dobi Demetra Jamšek.  

 

STRANSKA MOŠKA VLOGA

Tudi moške vloge so bile prepričljive in močne. V nekaterih predstavah je bil izrazit kolektivni duh, zato je težko izluščiti konkretne osebe. V oči bodeta dvojčka, ki sta zmedla dekle s svojo identičnostjo in različnostjo hkrati.

Zato dobita nagrado »dvojčka« Gašper Rifel in Krištof Markun.

 

PREDSTAVA KOT CELOTA

Naloga ni bila preprosta, saj so bile mnoge predstave bogate, prepričljive in kompozicijsko sklenjene. Vsekakor pa sta posebej izstopali dve predstavi, ki učinkujeta kot skladna celota, v katerih fabula stoji trdno na vseh ravneh in smo gledalci doživeli pravi odrski užitek. To sta predstavi 3. b in 1. a.

Izbrali smo predstavo, ki  nas prepriča s svojo kompaktno zgradbo, od prvega do zadnjega diha napolnjeno dramsko situacijo, humornimi elementi, izjemnim ritmom, dobro igro in učinkovitim zaključkom.

Nagrado za najboljšo predstavo v celoti prejme 1. a.

 

 

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava Skip to content