Dramski festival na ŠKG že 20 let

Letošnjega jubilejnega 20. dramskega festivala, ki se je odvijal 25. in 26. oktobra 2023, se je udeležilo osem razredov, ki so na oder postavili izvirne, poglobljene, predvsem pa odlične predstave. V vsakem od obeh festivalnih dni smo si ogledali po štiri predstave.

Sodelovali so dijaki vseh štirih letnikov, in sicer:

  1. letnik: 1. a in 1. b;
  2. letnik: 2. a in 2. č, ki sta sodelovala že prejšnje šolsko leto;
  3. letnik: 3. b in 3. d;
  4. letnik: 4. b in 4.č (4. b zvest že od 1. letnika, izjemno!).

 

Tema festivala je bila letos usklajena z jubilejno 30-letnico ŠKG: Hvala, ker …

Tema je bila zastavljena dovolj široko, kar so dokazale tudi predstave, ki so se odigrale na našem odru. In kot običajno so se dijaki v tole tematsko neomejenost podali z vso domišljijo, tudi v nasprotnem pomenu vprašanja hvaležnosti. Kar tri predstave so se dotaknile vojne teme, kar je v sedanjem trenutku zelo zgovorno.

Videli smo osem odličnih predstav. Dijaki so v svoje igre vložili veliko truda, kar zelo cenimo in vas spodbujamo k nadaljnji ustvarjalnosti. V predstavah 3. b, 1. a, 2. č, 3. d in 2. a je nastopalo po več kot pol razreda, bravo!

Posnetki bodo dosegljivi na kanalu Youtube.

 

PREDSTAVITEV POSAMEZNIH PREDSTAV

V sredo smo videli predstave 3. b, 1. b, 1. a in 2. č.

Predstava 3. b nosi naslov HVALA, KER SMO LAHKO SVOBODNI.

Dogajanje je postavljeno v svet, kjer si svoboden, samo vesel moraš biti in to neprestano ponavljati. Ne smeš biti jezen, zaskrbljen ali žalosten, sicer te ubijejo. Neprestano moraš nositi masko in biti enak z drugimi. Vsako skrivno sestajanje se odkrije, vsako samostojno razmišljanje je zatrto. In to do bridkega konca.

 

Naslov predstave 1.b razreda je KO DUHOVI OŽIVIJO.

Sredi navadnega pouka se odvija drama lažnega prijateljstva, opravljanja in posmeha. Eva je v takem svetu obupana. Dokler se ne sreča z duhom in z njim zamenja vlogi. Biti onstran ji odpre oči, duh ji osmisli življenje, da zanj postane hvaležna. Žal pa gledališkega lista nismo bili deležni.

 

Igra 1. a ima naslov ČLOVEK OBRAČA, BOG OBRNE.

Dogajanje je postavljeno v žalosten čas, ko v ljubezen poseže vojna in morata zaročenca narazen. Fronta, ranjenec … Ne, najbrž celo mrtvec, ugotavlja sosed in novico prinese zaročenki. Užaloščena sprejme novo ljubezensko ponudbo. A vrne se tudi prejšnji zaročenec. Bo prišlo do spora, morda celo pretepa? Ne, ker vsi znajo sprejeti novo stanje in biti zanj hvaležni. Čestitamo za izjemno izkoriščen prostor in scenske efekte!

Naslov predstave 2. č je DEKLICA Z VŽIGALICAMI.

Zgodba temelji na Andersenovi pravljici. Priče smo žalostnemu odhodu matere. Hči in oče ostaneta sama, vsak od njiju žalost preboleva na svoj način, žal oče tudi z nasiljem, na hvaležnost je pozabil, a njegova deklica ne. In tako gre, ko se ugasne poslednja vžigalica, za materjo.

Zelo estetska in celovita postavitev prostora, lepi kostumi, učinkoviti scenski elementi.

 

V četrtek smo videli predstave 4. b, 3. d, 4. č in 2. a.

4. b je postavil na oder predstavo z naslovom SAMO ŠE DANES.

Gledalci smo priča ponavljajočemu trpljenju dekleta z rakom, ki ga noče zdraviti, ki hodi k terapevtki, na poti domov srečuje klošarja, zvečer zavrača prijaznega brata, ponoči pa se sliši ropot stola. Vedno znova, vedno enako. Dokler ne prisluhne in se v njej končno nekaj spremeni, da je naslednji dan nov, drugačen. In prizori se spremenijo!

Zelo spretno menjavanje scenskih rekvizitov!

Predstava 3. d nosi naslov KO NAS ZADANE. Menda nalašč »ZADANE« in ne »zadene«.

Dogajanje je postavljeno v običajno okolje, v katerem moški niha med vlogo moža in očeta ter uspešno borzno kariero. Sprošča se s kolegi, ne doma pri ženi. Dokler se vsi ne zastrupijo in se morajo začeti k zdravniku, ta pa jih ozdravi – z besedo. Toda samo naš protagonist se spremeni in se gre zahvalit k zdravniku, samo on od vseh. A s tem reši tudi druge!

Besedilo je v celoti sestavljeno v rimah, in to odličnih, niti najmanj frizerskih!

Predstava 4. č ima naslov LAUDATUS SIT DEUS.

Predstava se odvija v viharnem obdobju proti koncu druge svetovne vojne. Vaški župnik si prizadeva delati dobro, a opravka ima z nacisti. K njemu se zateče judovska družina. Skrije jih, pri njem se celo spreobrnejo v kristjane. Nazadnje vdrejo v župnišče še rdečearmejci. Zdaj se zatiranje izkaže v še večji meri, tokrat tragično za vse.

 

Zadnja predstava, ki jo je odigral 2. a, nosi naslov PREPOVEDANA SKRIVNOST.

Čeprav nismo bili deležni gledališkega lista, smo takoj dojeli zgodbo: videli smo stisko ljudi, ki se bojijo grozot prihajajoče vojne in holokavsta. Sovraštvo nacistov do judov je strašno, zaupanje v fürerja neizmerno. Kaj pa, če je v nemški družini mati judinja? In sin tega doslej ni vedel? Prav tako tudi svak ne? Tragičen razplet je neizbežen.

 

PODELITEV NAGRAD

Komisija ni imela lahke naloge in je kar poglobljeno usklajevala, primerjala in utemeljevala izbiro.

 

DEBITANTI

Letos sta sodelovala samo dva razreda 1. letnika, 1. a in 1. b. Vendar čestitke – oba sta se odrezala in se s svojo igro kosala s starejšimi.

Nagrado pa prejme 1. a.

 

GLEDALIŠKI LIST

Dva razreda, 1. b in 2. a, sta se gledališkemu listu odpovedala, kar je gledalcem in komisiji omogočilo globlje tuhtanje, kakšen naslov nosi predstava in kdo v njej koga igra. Preostali gledališki listi so bili skrbno in domiselno pripravljeni. Nominirani so gledališki listi razredov: 3. b, 2. č in 3. d. Nagradili smo list, na katerem so vsi potrebni podatki, poleg tega je tudi esetetski in inovativen.

Nagrado prejme: 3. d.

 

SCENA

Prav v vseh predstavah je scena bila izvirna, izkoriščena in presenetljiva, od skromne, ki je omogočala naglo menjavanje prizorov, do bogate, barvite in očesu dopadljive. Zavesa se med predstavami skoraj ni zastirala, pohvalno! Čestitamo vsem, ki ste dali domišljiji pot. Za sceno so nominirani: 4. b, 2. a in 2. č.

Nagrado prejme: 4. b.

 

KOSTUMI

Kostumi so bili v igrah zelo različni, od neopaznih, vsakdanjih do močnih, zgodbo poudarjajočih. S svojimi izbranimi kostumi so izstopali trije razredi: 3. b, 2. a in 4. č.

Nagrado prejme: 3. b.

 

BESEDILO

Skoraj vsa besedila so bila avtorska in vsako po svoje zanimivo, nekaj pa jih je temeljilo na že znanih literarnih ali filmskih predlogah. Nominirana so besedila, ki presenečajo s svojo izvirnostjo in bogato sporočilnostjo: to so igre 2. a, 3. b in 4. č.

Nagrado dobi 3. b.

 

REŽIJA

Režija vseh predstav je bila zelo dobra, komisija je imela težko nalogo. Predstave, ki so, kot se reče, »stale«, imele trdno fabulo in jasne prehode. Nominirane so režije 2. č, 2. a in 3. d.

Nagrado za najboljšo režijo pa prejme 2. a. 

 

GLAVNA ŽENSKA VLOGA

Kar nekaj deklet je izjemno odigralo svojo vlogo. Nominirane so Maša Vintar iz 3. b kot upornica, Pia Marija Strle iz 4. b kot apatična bolnica in Jerneja Stopar iz 2. a, trpeča judinja.

Nagrado za najboljšo glavno igralko za vlogo Pavline dobi Jerneja Stopar. 

 

GLAVNA MOŠKA VLOGA

Na šoli imamo očitno veliko odličnih igralcev, zato se je komisija odločila nominirati kar štiri: to so Jernej Cencelj iz 3. b kot inšpektor, Sebastjan Perovnik iz 3. d kot Peter, Filip Jeseničnik iz 4. č kot duhovnik Mihael in Jona Mamić iz 1. a kot Arnold.

Nagrado prejme Filip Jeseničnik.

 

STRANSKA ŽENSKA VLOGA

Komaj da smo ločili med glavnimi in stranskimi ženskimi vlogami, meja med odličnimi igralkami je skoraj zabrisana. Izpostavimo igro nekaterih, to so Anika Stres iz 1. a kot pripovedovalka, Zala Drnovšek iz 4. b kot terapevtka in Eva Tomšič iz 4. č kot judovska hči.

Nagrado dobi Anika Stres. 

 

STRANSKA MOŠKA VLOGA

Enako velja tudi za moške vloge. S svojo igro pa so nas prepričali Fabijan Tivadar iz 4. b kot brat, Vid Urbančič iz 4. č kot gestapovec in Gašper Rifel iz 2. a kot Florian.

Nagrado dobi Gašper Rifel.

 

PREDSTAVA KOT CELOTA

Saj vam je jasno, kajne, da je bilo težko izbrati najboljšo predstavo v celoti? Kajti mnoge predstave so bile bogate, izvirne, prepričljive in kompozicijsko sklenjene. Vsekakor pa so posebej izstopale predstave, ki učinkujejo kot skladna celota, v katerih fabula stoji trdno na vseh ravneh in smo gledalci doživeli pravi odrski užitek. To so predstave 3. b, 2. a in 3. d.

Po dolgem razpravljanju in argumentiranju smo izbrali predstavo, ki od prvega prizora dinamično vodi dogajanje do konca, dramska zgradba je kompaktna in napeta, igralci dobri, zaključek učinkovit.

Nagrado za najboljšo predstavo v celoti prejme 2. a.

 

Mateja Gomboc, prof.

 

 

 

 

 

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava Skip to content