Na izmenjavi v Belgiji

V tednu od 10. do 15. marca skupino dijakov 2.–4. letnika gostijo njihovi vrstniki prijateljske šole Sint-Lodewijkscollege v belgijskem mestu Brugge, ki so bili konec septembra na izmenjavi na naši gimnaziji.

Nedelja, 10. marec

Popoldan smo se zbrali na letališču in naše popotovanje se je začelo 🙂 Vkrcali smo se na letalo, prestopili na vlak, vmes smo si krajšali čas z dobrimi knjigami in še bolj zanimivimi pogovori, zvečer pa so nas na postaji pričakali naši Belgijci, ki so nas toplo sprejeli. Za konec dneva smo se  bolje spoznali z družinami, se potrudili čim bolj učinkovito obnoviti vse, kar se nam je dogajalo v pretekli polovici leta, in se že malo (pre)pozno po čudovitem dnevu odpravili spat … (Danaja)

Ponedeljek, 11. marec

Drugi dan naše izmenjave smo pričeli s sprejemom na gostiteljski šoli in ogledom le-te. Nato smo Slovenci skoraj cel dan preživeli na ekskurziji po predelu, imenovanem “Westhoek”, kjer je v prvi svetovni vojni potekala zahodna fronta. Obiskali smo več različnih vojaških pokopališč (na enem od njih smo videli tudi grob Slovenca, Rudolfa Redeka) in zanimiv muzej, ki je prikazoval tako potek vojne kot tudi življenje v tistem času. Po krajih nas je vodil profesor zgodovine, ki je tudi domačin in ki območje in dogodke, ki so zelo pomembni za belgijsko zgodovino, zelo dobro pozna. Po povratku smo čas do večera večinoma preživeli z gostitelji v mestu Brugge, kjer smo med drugim tudi poskusili belgijske vaflje. (Barbara)

Torek, 12. marec

Dan smo pričeli z ogledom mesta, a na malo drugačen način – s tekom. Razdelili smo se v dve skupini, eno z manj teka in drugo samo s tekom, v kateri smo pretekli kar osem kilometrov. Seveda smo bili po koncu precej utrujeni, a tudi presenečeni in zadovoljni, da nam je to uspelo (nekaterim od nas po vsej verjetnosti prvič). Po odmoru v šoli smo šli na ogled psihiatrične bolnišnice, ki se nahaja čisto zraven šole. Po predstavitvi vodje zdravnikov smo prisluhnili pričevanju gospoda, ki se je uspešno rešil odvisnosti od alkohola in zdaj pomaga ljudem, ki imajo podobne težave; obiskali smo kapelo bolnišnice, kjer smo prisluhnili tudi Andrejevemu igranju na orgle. Po kosilu smo imeli tri učne ure z različnih področij – zelo zanimiva je bila ura zgodovine, kjer smo primerjali belgijsko in slovensko zgodovino. Na srečo je do večera nehalo deževati in tako smo ga nekateri izkoristili za sprehod po mestu, ki je bilo zvečer zelo mirno in prav prijetno za ogled. (Barbara)

Sreda, 13. 3.

Četrti dan izmenjave smo se z vlakom odpravili v obmorsko mesto Ostend, kjer smo si najprej ogledali muzej o življenju in delu znanega slikarja Jamesa Ensorja. Po daljšem sprehodu po mestu smo se nato pogreli v kavarni z razgledom na plažo in se predvsem psihično pripravili na vstop v ledeno mrzlo morje. Tisti najpogumnejši smo nato pod vodstvom profesionalcev za nekaj minut zakorakali v vodo, pred tem pa z dihalnimi vajami svoje telo pripravili na nizko temperaturo. Po zasluženi vroči čokoladi smo se z vlakom vrnili v Brugge in se razkropili po različnih popoldanskih aktivnostih. (Klara)

 

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava Skip to content