Z evropskim poslancem Evropske ljudske stranke, nekdanjim županom Občine Krško, nekdanjim poslancem v Državnem zboru in nekdanjim ministrom za kmetijstvo in okolje g. Francem Bogovičem se je pogovarjala dijakinja Meta Sedminek.
V času službene odsotnosti gospod poslanec najbolj pogreša domačo hrano, način življenja, lepote naše narave in zeleno krajino, saj pravi, da mu je podeželsko življenje veliko bližje kot veliko mesto, v katerem se srečujeta blišč in beda. Pogreša pa tudi sonce in lepo vreme, saj je Slovenija v primerjavi z Belgijo prava milina. »Enostavno lahko povem, da mi je v Sloveniji lepše, kot v Bruslju.«
G. Bogovič je veliko odsoten, o tem, da zamudi tudi veliko družinskih doživetij, pravi: »Ko imaš že vnuke in se z njimi veseliš čez vikend, sedaj (obdobje covid) tudi preko tedna, se šele dokončno zaveš, kako je treba v času kariere paziti na družino, ker na koncu ti le to ostane. Vsekakor pa je družinsko življenje treba uskladiti z delom.«
G. Bogovič je vstopil v profesionalno politiko relativno mlad. Leta 1998, pri 35 letih, je postal župan v Krškem. Kljub 20-letnemu političnemu delovanju je med prostimi dnevi delal še na domači kmetiji, v sadovnjaku, kjer so letos pobrali odličen pridelek 13 ton jabolk. »Kot družina smo zelo pazili, da smo obdelovali tudi domačo kmetijo in skrbeli, da je šla v korak s časom. Želim, da ostanem v stiku s svojim realnim delom. To mi je v veliko pomoč pri preživljanju dneva, da se odklopim od ekrana in nekaj naredim. Nikoli si nisem dovolil, da po koncu mandata ne bi vedel, kaj bom počel in kako bomo preživeli. Na to je treba paziti, saj so politične funkcije zelo minljive in nikoli ne veš, kdaj se tvoj mandat zaključi.«
Običajni delovni mesec je sestavljen iz treh tednov, ki jih poslanci in njihovi sodelavci preživijo v Bruslju, kjer dva tedna poteka delo na posameznih odborih, en teden pa se poslanci pripravljajo na plenarno zasedanje. Četrti teden se odvija v Strasbourgu, kjer potekajo vsa plenarna zasedanja parlamenta. Petki pa so namenjeni delu od doma.
Razmere med pandemijo so ta potek spremenile. Za parlamentarno delo je nujno, da ga izvajajo v Bruslju. G. Bogovič pravi, da je treba oditi v Bruselj, če se le da. »V parlamentu je poleg dela, vezanega na zakonodajne postopke, še cela vrsta stvari, kjer se srečuješ z ljudmi iz različnih strok, politike in gospodarstva. Tam spleteš svojo socialno mrežo z ljudmi, s katerimi sodeluješ pri projektih. V času krize je delo precej kombinirano in okrnjeno. V juniju, septembru in oktobru sem bil precej v Bruslju. Kljub temu da ni potekalo vse v živo in je bilo precej omejitev. To je bil čas, ko smo ravno sprejemali poročila o skupni kmetijski politiki, kar smo na oktobrski seji tudi sprejeli. V ozadju je bila je cela vrsta pogajanj in to je veliko lažje, če si tam fizično prisoten. Tudi oba asistenta, ki pokrivata delo Evropskega parlamenta, sta v pisarni ob meni.«
G. Bogovič sodelovanje med poslanci v Evropskem parlamentu za lažjo predstavo primerja s sodelovanjem v Državnem zboru. »Vsekakor je politična kultura v Evropskem parlamentu na višji ravni. V Evropskem parlamentu je bistveno več sodelovanja ne samo med slovenskimi, ampak tudi sicer med poslanci iz različnih političnih skupin. Delo je takšno, da ko pride poročilo, uredba ali direktiva, se dodeli najprej eni izmed poslanskih skupin, ki izbere poročevalca. Iz vseh ostalih poslanskih skupin dobijo poročevalce v senci in ti morajo med sabo sodelovati in potem usklajevati poročilo s svojimi, znotraj poslanskih skupin.«
Že v osnovi se pričakuje timsko delo. Pošali se: »Pri takem delu spoznaš, da je še pri kakšni drugi politični skupini kakšen pameten, da ni vse pameti požrla naša politična skupina.« Svoje misli pa strne v ugotovitev: »Mirno lahko rečem, da je med slovenskimi evropskimi poslanci sodelovanje veliko boljše v Bruslju kot v našem Državnem zboru med poslanci iz različnih političnih skupin.«
Ali je Slovenija kljub svoji majhnosti enakopravna članica? »Mi smo kot država maloštevilni, če gledamo ekonomsko največjo članico Nemčijo, zagotovo nimamo enake teže. Princip dodelitve poslanskih mest na državo postavlja v dober položaj male države, s tem se poskuša dati majhnim državam več možnosti za delo.«
Za ponazoritev naj služi sledeča tabela.
DRŽAVA | ŠT. PREBIVALCEV (mil.) | ŠT. POSLANCEV | POSLANEC / ŠT. PREBIVALCEV |
NEMČIJA | 85 | 96 | 1/850 tisoč |
SLOVENIJA | 2 | 8 | 1/250 tisoč |
MALTA | 0,5 | 6 | 1/70-80 tisoč |
G. Bogovič dodaja, da v Evropskem parlamentu kompetence posameznika štejejo veliko več kot narodnost in politična pripadnost. »Če neko področje obvladaš, je vseeno, od kod si. Bistveno je, da te kolegi prepoznajo, da si močan na določenem področju (enostavno postaneš nosilni na tem področju).«
G. Bogoviča v parlamentu na primer poznajo po njegovem uspešnem projektu Pametne vasi in da uspešno pokriva področje kmetijstva in podeželja. »Tvoja teža, tvoj pomen in pomen državne delegacije je odvisen predvsem od poslančeve aktivnosti in delovanja.«
Poslanec svoj lastni projekt takole opiše: »Začetek tega projekta izhaja iz prevzemanja svetovnih trendov, najprej urbanizacije oz. širjenja mest. Ves naravni prirastek gre na račun velikih mest, medtem ko se število prebivalcev na podeželju zmanjšuje. Drugi trend pa je digitalizacija oz. izziv velikega razkoraka med digitalno opremljenostjo mest in podeželja. Za reševanje tega problema potrebuješ: infrastrukturo; kvalitetne in širokopasovne povezave, brez katerih tudi v obdobju krize ne moremo normalno delovati; ljudi, ki se ne bojijo tehnike in so pripravljeni delati; nove prijeme.«
G. Bogovič nadalje pojasnjuje: »Covid kriza je opozorila, da ne moremo normalno delovati brez širokopasovne povezave. Ključen cilj je ustvariti pogoje ljudem vseh generacij, da bodo kvalitetno živeli na podeželju.«
Prednosti življenja na podeželju so po njegovem mnenju sledeče: veliko lažje skrbimo za svoje zdravje; ne ogrožamo sebe in drugih; smo lahko več na soncu, kjer si naberemo D-vitamina; boljše bivanje za mentalno in duševno zdravje; mirnejše in stabilnejše okolje; pestrost možnosti zaposlitve; večja povezanost ljudi; dostopne nepremičnine na podeželju.
»Zgovoren primer, kako je podeželje cenjeno, se je pokazal v Parizu v covid-obdobju, ko se je mestu napovedovala zapora. Nastala je 70 km dolga kolona Parižanov, ki so želeli preživeti samoizolacijo na podeželju.« G. poslanec si želi: »Upam, da bomo te nauke prenesli tudi v pokoronski čas, da bomo znali izkoristiti domače okolje za delo na daljavo s tem, da dvignemo kvaliteto okolja (izpusti) in razbremenimo mesta (obremenjena cestna infrastruktura).«
Glede financiranja projekta g. Bogovič pojasnjuje, da zavzema zelo različna področja in podporna okolja:
»S platformo, v kateri bodo prikazana financiranja, želimo povezati ljudi, ki delajo na področju preciznega kmetijstva, na področju obnovljivih virov, mobilnosti, da sami predstavijo svojo idejo kot poslovni model. Seveda pametne vasi potrebujejo tudi podporo iz javnih sredstev, predvsem v začetni fazi. Uspeh ali neuspeh Pametnih vasi je odvisen tudi od tega, ali bo poslovni svet prepoznal te priložnosti.«
V EU je veliko priložnosti za vse generacije, pravi g. poslanec. »Kot družba moramo vedno paziti, da imamo v mislih pri svojih odločitvah prav vse generacije. Treba je spoštovati tiste, ki so nam omogočili, da danes živimo življenje, ki je po lagodnosti precej boljše, kot je bilo življenje generacij pred nami. Medgeneracijska solidarnost mora krasiti družbo. Tudi tukaj mislim, da smo na podeželju v prednosti, saj je več medgeneracijske solidarnosti. Sedaj v času covid-krize vidimo, da imamo še veliko za postoriti na področju dolgotrajne oskrbe starejših. V kmetijstvu dajemo zelo veliko poudarka mladim prevzemnikom, ki bodo tudi kos izzivom digitalizacije in novih prijemov. Sedaj, ko sprejemano politiko za naslednjih sedem let, kjer se določa, kaj se bo financiralo, je moč prepoznati ukrepe za korist vsem generacijam.«
G. poslanec še dodaja: »Evropska unija je družba, ki najbolje poskrbi za kvaliteto življenja ljudi vseh generacij.«
Kako pa lahko mladi sodelujemo v EU?
»Mladi v EU lahko sodelujejo z različnimi oblikami:
Spoznajo delo:
G. poslanec mladim sporoča: »Kot mlad se nisem izogibal odgovornosti in sem sprejel družbeno koristna dela, ker mi ni bilo vseeno, v kakšnem kraju živim. Vaša bodočnost je v vaših rokah! Ne pustite, da bodo drugi odločali namesto vas.«
Mladi se v premajhnem odstotku udeležujejo volitev. G. Bogovič je kritičen: »Zelo težko se je potem pritoževati, če ni politika delno tudi po vaši meri, saj o vas odločajo drugi. To lahko podkrepimo z jasnim primerom iz realnega življenja. Pri glasovanju o brexitu so starejši volivci imeli 70-odstotno udeležbo na referendumu, mladi pa zgolj 30-odstotno udeležbo. Ankete so pokazale, da je večina mladih bila proti, medtem ko so starejši glasovali za brexit. Višja udeležba mladih bi pripomogla, da bi Velika Britanija ostala v EU.«
G. Bogovič nam mladim polaga na srce še sledeče sporočilo: »Dragi mladi, bodite zvedavi, izkoristite ta čas, tudi za mladostniška norije, ker so tudi to pomembne življenjske izkušnje. Nikoli ne pozabite, zakaj greste v srednjo šolo, študirat. Naučite si pravilno postaviti prioritete, kajti če to znate, je običajno potem dovolj časa za resno delo in zabavo, ki polepša vaše življenje. Zdaj, ko resnično živimo v čudnih časih, smo prišli do spoznanja, kako je koronavirus bistveno bolj nevaren za starejše. Mlade pozivam k solidarnosti do tistih, ki so omogočili, da ste danes na svetu, zato še malce potrpimo in spoštujmo ukrepe, ki so nam dodeljeni. Močno upam, da bo čim prej prišlo do rešitve s cepivom in zdravili, da se te nadloge rešimo. Do takrat pa potrpimo in bodimo solidarni do tistih, ki so bolj ranljivi.«
© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
ASP.NET_SessionId | session | Issued by Microsoft's ASP.NET Application, this cookie stores session data during a user's website visit. |
AWSALBCORS | 7 days | This cookie is managed by Amazon Web Services and is used for load balancing. |
AWSELB | session | Associated with Amazon Web Services and created by Elastic Load Balancing, AWSELB cookie is used to manage sticky sessions across production servers. |
cookielawinfo-checkbox-advertisement | 1 year | Set by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Advertisement" category . |
cookielawinfo-checkbox-analytics | 1 year | Set by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Analytics" category . |
cookielawinfo-checkbox-functional | 1 year | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin to record the user consent for the cookies in the category "Functional". |
cookielawinfo-checkbox-necessary | 1 year | Set by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to record the user consent for the cookies in the "Necessary" category . |
cookielawinfo-checkbox-others | 1 year | Set by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to store the user consent for cookies in the category "Others". |
cookielawinfo-checkbox-performance | 1 year | Set by the GDPR Cookie Consent plugin, this cookie is used to store the user consent for cookies in the category "Performance". |
JSESSIONID | session | The JSESSIONID cookie is used by New Relic to store a session identifier so that New Relic can monitor session counts for an application. |
viewed_cookie_policy | 1 year | The cookie is set by the GDPR Cookie Consent plugin to store whether or not the user has consented to the use of cookies. It does not store any personal data. |
XSRF-TOKEN | 6 hours | This cookie is set by Wix and is used for security purposes. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
__cf_bm | 30 minutes | This cookie, set by Cloudflare, is used to support Cloudflare Bot Management. |
locale | 1 month | Facebook sets this cookie to enhance the user's browsing experience on the website, and to provide the user with relevant advertising while using Facebook’s social media platforms. |
S | 1 hour | Used by Yahoo to provide ads, content or analytics. |
TawkConnectionTime | session | Tawk.to, a live chat functionality, sets this cookie. For improved service, this cookie helps remember users so that previous chats can be linked together. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
_ym_visorc | 30 minutes | Yandex sets this cookie to allow the site's Session Replay to function correctly. |
AWSALB | 7 days | AWSALB is an application load balancer cookie set by Amazon Web Services to map the session to the target. |
idrxvr | 1 year 1 month | This cookie is used for analyzing the traffic. The cookie collect information on the user activity and identify the issues for improving the service. |
ymex | 1 year | Yandex sets this cookie to collect information about the user behaviour on the website. This information is used for website analysis and for website optimisation. |
yuidss | 1 year | Yandex stores this cookie in the user's browser in order to recognize the visitor. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
_ga | 2 years | The _ga cookie, installed by Google Analytics, calculates visitor, session and campaign data and also keeps track of site usage for the site's analytics report. The cookie stores information anonymously and assigns a randomly generated number to recognize unique visitors. |
_gat_gtag_UA_29568944_1 | 1 minute | Set by Google to distinguish users. |
_gid | 1 day | Installed by Google Analytics, _gid cookie stores information on how visitors use a website, while also creating an analytics report of the website's performance. Some of the data that are collected include the number of visitors, their source, and the pages they visit anonymously. |
_ym_d | 1 year | Yandex sets this cookie to store the date of the users first site session. |
_ym_isad | 20 hours | Yandex sets this cookie to determine if a visitor has ad blockers. |
_ym_uid | 1 year | Yandex sets this cookie to identify site users. |
atid | 1 year 1 month | This cookie is set by the provider AT Internet. This cookie is used for storing the visitor ID which helps in identifying the user. This cookies are used for web traffic measurement. |
atidx | 1 year 1 month | This cookie is set by the provider AT Internet. This cookie is used for storing the visitor ID which helps in identifying the user. This cookies are used for web traffic measurement. |
CONSENT | 2 years | YouTube sets this cookie via embedded youtube-videos and registers anonymous statistical data. |
sid | session | The sid cookie contains digitally signed and encrypted records of a user’s Google account ID and most recent sign-in time. |
vuid | 2 years | Vimeo installs this cookie to collect tracking information by setting a unique ID to embed videos to the website. |
yabs-sid | session | Yandex sets this cookie to store the session ID. |
yandexuid | 1 year | Yandex sets this cookie to identify site users. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
i | 10 years | This cookie is set by OpenX to record anonymized user data, such as IP address, geographical location, websites visited, ads clicked by the user etc., for relevant advertising. |
id | session | Set by Google DoubleClick, this cookie is used to create user profiles to display relevant ads. |
NID | 6 months | NID cookie, set by Google, is used for advertising purposes; to limit the number of times the user sees an ad, to mute unwanted ads, and to measure the effectiveness of ads. |
VISITOR_INFO1_LIVE | 5 months 27 days | A cookie set by YouTube to measure bandwidth that determines whether the user gets the new or old player interface. |
YSC | session | YSC cookie is set by Youtube and is used to track the views of embedded videos on Youtube pages. |
yt-remote-connected-devices | never | YouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video. |
yt-remote-device-id | never | YouTube sets this cookie to store the video preferences of the user using embedded YouTube video. |
yt.innertube::nextId | never | This cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen. |
yt.innertube::requests | never | This cookie, set by YouTube, registers a unique ID to store data on what videos from YouTube the user has seen. |
Cookie | Duration | Description |
---|---|---|
aff | 1 month | No description available. |
ClientId | 1 year | No description available. |
COMPASS | 1 hour | No description |
debug | never | No description available. |
DotMetrics.DeviceKey | 1 year | This cookie is set by the provider Dotmetrics.net. This cookie is used for implementation of the technical part of the MOSS measurement. |
DotMetrics.UniqueUserIdentityCookie | 1 year | This cookie is set by the provider Dotmetrics.net. This cookie is used for implementation of the technical part of the MOSS measurement. |
FirstTimeReferer | 1 year 8 months 7 days | No description |
HostSwitchPrg | past | No description |
lb_zemljevid_najdi_si | 10 minutes | No description |
metrika_enabled | session | No description available. |
OIDC | 6 months 1 day | No description available. |
OptInPrg | past | No description |
ref | session | No description available. |
rl_anonymous_id | never | No description available. |
rl_user_id | never | No description available. |
RoutingKeyCookie | past | No description |
session_hihaho | 6 hours | No description |
site | session | No description |
twk_idm_key | session | No description |
ww_d | 50 years | No description available. |
ww_p | 50 years | No description available. |
ww_s | 30 minutes | No description available. |