S popotovanja po Grčiji

Že odkar smo se vpisali na Škofijsko klasično gimnazijo, smo nestrpno pričakovali trenutek, ko bomo na vrsti mi, da gremo v Grčijo. Ta dan je končno nastopil v soboto, 9. septembra 2023.

Mislili smo, da bomo morali oditi ob dveh zjutraj in se na pot odpraviti utrujeni, na koncu pa so prestavili odhod ladje in pred šolo smo se dobili ob šestih.

Ker smo na pot odšli še prezgodaj, smo se odločili, da bomo namesto dodatne ure čakanja v Anconi raje na kratko obiskali San Marino. Seveda smo se vsi ob pravem času vrnili k avtobusu, da ne bi slučajno zamudili ladje. Po dolgem potovanju smo prispeli v Grčijo in tam se je naša dogodivščina šele zares začela.

Že takoj smo lahko okusili grško hrano, saj nam je profesorica v pekarni naročila zambonotiropite (pite s šunko in sirom). Naslednji dan smo si ogledali samostane na skalah – Meteora, nato pa smo že tekli naprej do Delfov. No ja, z avtobusom smo se peljali po prelepi gorati grški pokrajini. Nekateri so spali, drugi so uživali v razgledu na gore, morje oljk in končno tudi Delfe. To starogrško preročišče je na marsikoga izmed nas napravilo mogočen vtis. Večerjali smo v gostilni, kjer so nam pripravili eno najboljših večerij, kar sem jih kdaj jedla.

Zgodaj zjutraj smo se odpravili do Aten. Zelo nas je presenetila velikost mesta. Vedeli smo, da ima 5 milijonov prebivalcev, mislim pa, da smo vsi podcenjevali, kaj pomeni mesto, ki šteje za dve Sloveniji in pol prebivalcev. Prišli smo do centra in zagledali akropolo, pogled, ki ga še zlepa ne bomo pozabili. Nekaj časa smo stali v vrsti za vstopnice, končno pa smo le lahko stopili proti vrhu griča, kjer se nam je odprl razgled na celotne Atene. Seveda smo si ogledali tudi Partenon in druge ostanke antične kulture. Splezali smo na še eno zelo staro skalo, areopag, kjer se je sestajalo atensko vrhovno sodišče, postal pa je tudi kraj, kjer so se srečevali filozofi in kjer je sveti Pavel nagovoril Atence. Ker so veliko kipov, timpanone in metope z Akropole premaknili v muzej, smo si morali ogledati še tega in ni nam bilo žal. Vsako mesto pa ima kakšno ulico, kjer je več trgovinic kot drugje, in v Atenah je ta ulica na Plaki. Tudi ta del mesta smo z veseljem obiskali in si kupili spominke. Šli smo k večernicam v pravoslavno cerkev. Ves čas se je slišalo petje in izkušnja je bila res lepa.

Seveda pa Aten ne sestavlja samo antika, zato smo si ogledali tudi novi del mesta. Začeli smo pri stadionu, kjer smo lahko splezali na tribune in si predstavljali, kako pod nami potekajo tekmovanja. Sami smo se sprehodili mimo predsedniške palače do parlamenta, medtem pa smo lahko zavili tudi v park ali v kavarno na kavico ali sok. Videli smo menjavo straže pred parlamentom, kar je zelo posebna izkušnja. Še bolj posebna izkušnja pa je bil Muzej antičnih izumov, kjer smo videli, kako iznajdljivi so bili v antiki. Najbolj me je presenetilo dejstvo, da so bili le korak stran od izuma parnega stroja, zelo všeč pa mi je bila tudi Platonova budilka. Ker v Grčijo ne moreš iti, ne da bi se vsaj enkrat kopal, smo šli tudi do plaže, kjer smo se nekateri igrali remi, večina pa se je kopala.

V četrtek smo imeli zelo poln program. Najprej smo se odpeljali do Korintskega kanala, ki ladjam skrajša pot okrog Peloponeza za kar nekaj sto kilometrov. Pot smo nadaljevali do Epidavra, kjer smo bili presenečeni nad velikostjo in akustiko gledališča, naučili pa smo se tudi nekaj stvari o grški medicini, saj je bil Epidaver najpomembnejše zdravilišče v antični Grčiji. Na poti do Miken smo se ustavili še v Nafplionu in se (bolj ali manj točno) odpravili naprej. Končno smo prišli tudi do Levjih vrat in se začudili velikosti skal v obzidju. Ni čudno, da mu rečejo kar kiklopsko obzidje!

Naš zadnji dan na grških tleh se je začel z obiskom antične Olimpije. Videli smo Zevsov tempelj (oziroma en steber in tloris), propileje, ostanke Fidijeve delavnice, stavbo, ki je bila kasneje preurejena v cerkev, in še veliko več. Vrhunec pa je bil seveda stadion, na katerem smo lahko tudi tekmovali in okronali zmagovalca. Z Olimpijsko energijo smo napolnili tudi kamen razsvetljenja. Spet smo se šli kopat, potem pa na ladjo do Benetk in tako se je zaključilo naše potovanje po prečudoviti državi, kamor bi se z veseljem še kdaj vrnila.

Še dolgo se bom z nasmehom na obrazu spominjala večerov, ko smo kartali, gledali odbojko, hodili po mestecih, gledali sončne zahode in vzhode, se zafrkavali s prijatelji, se učili grških plesov in skupaj počeli še mnogo drugih stvari.

Hvala vsem, sploh pa profesorici Fabjan Andritsakos za organizacijo tako lepe in zanimive ekskurzije!

Lucija Kremžar, 3. b

Po vrnitvi iz ekskurzije v Grčijo so dijaki 3. b, ki se učijo francoščino, posneli prvo epizodo njihovega francoskega podcasta Polikala, kjer predstavijo zanimivosti grške kulture in svoje vtise iz potovanja. Vabljeni k poslušanju!

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava Skip to content