Ker diham na svoj način

V rubriki »Ker diham na svoj način« se zbirajo zgodbe iz Zavoda sv. Stanislava, ki jih piše življenje. V vsaki lahko zaslutimo pestrost možnosti, ki so ponujene tistim, ki smo na kakršenkoli način povezani z našo šolo. V veliki večini so to poti dijakov – mladih ljudi, ki dihajo na svoj način. Na ponujene možnosti življenja se odzovejo s svojimi željami, talenti, znanjem in voljo, nemalokrat vse to tudi presežejo. Prav v tem imajo njihove zgodbe največjo sporočilno vrednost in so nam lahko vsem v navdih. Lepo vabljeni k  branju.

 

»Šola ni lahka, ma verjetno bo, dom je super, učne malo manj.«

S temi besedami je eden od 187 letošnjih škofijcev na začetku svoje srednješolske poti na Škofijski klasični gimnaziji in v Jegličevem dijaškem domu izrazil optimizem, pa tudi skrb ob tem, kako tečejo njegovi šolski dnevi. V naslednjih vrsticah letošnji prvoletniki predstavijo svoje osebne izkušnje pri vključevanju v novo šolsko okolje.

»Rada rešujem logične uganke, sestavljam sestavljanke, pojem in igram klavir«.

Urška Končar, alumna 27. generacije Škofijske klasične gimnazije, je ena izmed letošnjih diamantnih maturantov. Urška zna briljantno povezati bistroumni nesmisel, ki se za večino od nas skriva v besedni zvezi razvedrilna matematika. Njena profesorica matematike pravi, da občuduje Urškino matematično suverenost. Vsi, ki smo jo srečevali v razredu ali dijaškem domu – Urška je tam bivala štiri leta, ker prihaja z Bleda – pa jo poznamo tudi kot srčno, veselo in velikodušno dekle. Vabljeni k branju!

Dijaki so na socialnem praktikumu deležni pristne hvaležnosti in spoznanja, da je življenje vredno živeti

Eden pomembnih poudarkov na vzgojni poti dijakov Škofijske klasične gimnazije je spoznavanje njihove širše socialne okolice, kar jim omogoča tudi tridnevni socialni praktikum. Njegov namen je, da si dijaki pridobijo izkušnjo srečanja z osebami, ki jih v svojem vsakdanjem življenju običajno nimajo priložnosti spoznati.

Prvi letniki se predstavijo – »Čeprav ŠKG ni najlažja gimnazija, mi je všeč.«

V prispevku lahko preberete, kaj 192 škofijcev na začetku njihove gimnazijske poti najbolj razveseljuje, kdo/kaj jim polepša vsak dan na Škofijski klasični gimnaziji in v Jegličevem dijaškem domu ter kje se po prvih štirih mesecih težje znajdejo. Velika večina pravi, da bi še enkrat izbrala ŠKG za svojo gimnazijo in JDD za svoj drugi dom, ker oboje pušča pomembne sledi v njihovem življenju.

»Zame se šport in šola zelo dobro dopolnjujeta. Vsaka nova stvar, ki se jo naučim v šoli, mi namreč pomaga tudi v športu in obratno.« – Roko Bengeri, maturant Škofijske klasične gimnazije

Roko izjemno uspešno združuje vrhunski šport, svoje šolske obveznosti in življenje, ki ga živi. Letošnji državni mladinski prvak v kajaku in kanuju, odličen tudi že v članski konkurenci, prihaja iz Hrvaške, a se je s pomočjo vzgojiteljev in učiteljev hitro vživel v novo okolje v Šentvidu. Roko je odličen dijak in nadvse pozoren človek. Vabljeni k branju!

»Cena za telo, čas, lepoto in pomoč ne bi smela nikoli obstajati.« Zala Ilovar, skorajšnja alumna 26. generacije Škofijske klasične gimnazije

Zala je pesnica, ki jo, kot pravi sama, najbolj oblikuje branje poezije. V šolskem letu 2019/20 je za projektno nalogo izdala pesniški prvenec Par, lani je bila med nagrajenci natečaja revije #najst, njeno poezijo je takrat objavila literarna revija Poetikon, v kateri sicer najdemo ustvarjanja že uveljavljenih pesnikov, nastopala je na Mladih rimah, letos pa je bila nominirana za Župančičevo frulico, ki že tri desetletja združuje najbolj pronicljive mlade pesnike v državi. Zala je tenkočutna, kritična in sončna. Ko je obdana z ljudmi doma, na Škofijski klasični gimnaziji ali v Jegličevem dijaškem domu, ji nič ne more preprečiti, da ljubezni, ki jo tam prejema, ne bi delila naprej. Vsak verz, ki sem ga uporabila v pogovoru, je iz Zalinega Para in neverjetno priročen uvod v njene odgovore. Lepo vabljeni v skoraj poletni potep med njene besede!

Intervju z Benjaminom Bevcem

Benjamin Bevc je naš nekdanji dijak, ki je svojo bogato študijsko pot, posvečeno tako teologiji in filozofiji kot klasični filologiji, uresničeval v različnih evropskih mestih, med drugim tudi v Rimu, kjer trenutno zaključuje svojo doktorsko disertacijo. Ker so ga v času mojega šolanja profesorji in učitelji večkrat izpostavili kot resnično izjemnega dijaka, sem ga dober teden pred maturantsko ekskurzijo v Italijo poklicala, da bi se srečala, tudi zato, ker oba prihajava iz Cerkelj ob Krki, kjer je poleti 2018 obhajal novo mašo. Tudi na moj klic se je prijazno odzval in bila sem deležna te časti, da sem lahko v jezuitskem kolegiju blizu cerkve sv. Ignacija Loyolskega z njim opravila intervju, v katerem mi je povedal o svojem raziskovanju, odkrivanju lastne poklicanosti, življenju v večkulturni skupnosti ter podelil nekaj dobrih nasvetov, namenjenih predvsem gimnazijcem.

»Vojna je tako nepravična in kruta, da skušajo tisti, ki se bojujejo, v sebi udušiti glas vesti.« (L. N. Tolstoj)

Vabljeni k branju razmišljanja Valerije Lah Peternel, profesorice ruskega jezika in književnosti na Škofijski klasični gimnaziji, ki odraža odnos celotne skupnosti Zavoda sv. Stanislava do ruske agresije nad Ukrajino.  

 

 

Če želite deliti z nami navdihujočo zgodbo, jo pošljite na [email protected].

  • Ker diham na svoj načinZgodbe, ki jih piše Škofijska klasična gimnazija

  • ŠKOFIJSKA KLASIČNA GIMNAZIJA

    [email protected]

    Tajništvo: (01) 58 22 245

    Svetovalna služba: (01) 58 22 210

© 2018 Zavod sv. Stanislava. Vse pravice pridržane.

Zavod sv. Stanislava Skip to content